Pages Navigation Menu

Mama Zararlı mıdır? Kötü müdür?

Posted by on Şub 17, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Beslenme, Emzirmek-Süt Sağmak, Hayatın İçinden, slider, Toplumsal, Yeni Anne Rahatsızlıkları | 8 comments

Mama konusu sanırım bu ülkede (belki başka ülkelerde de) anne-bebek ilişkisinde en sıkıntılı, en karmaşık, en yaralayıcı mevzulardan biri. “Hiç adam öldürdürdün mü?” sorusuna eş değer suçlayıcılıkla soruluyor “Hiç mama verdin mi?” sorusu. “Evet öldürdüm” cevabı vermekle aynı suçluluk ve ezikliğe sebep oluyor “Evet verdim.” cevabı.

Read More

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Posted by on Şub 14, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Sorunları, Sağlık, Yeni Anne Rahatsızlıkları | 0 comments

Neredeyse 14 ay önce yazmışım “Bende Koksigodini çıktı, detayları daha sonra yazacağım.”  diye unutup gitmişim. Geçenlerde yeni adresimizde, yeni kategorileri düzenlerken denk geldim o yazıya, not ettim ki unutmayayım da yazayım diye.

Ahan da burası inciniyormuş

Aze doğduktan sonra baya bir süre otururken acı çektim. Başlangıçta bunu normal sandım. Her normal doğum yapan, normal doğum sonrası kuyruk sokumu acısı yaşar diye düşündüm. Fakat günler geçtikçe konuştuğum kişilerin tepkilerinden de bunun pek normal olmadığını farkettim. Tabii ki hemen internete sarıldım. Gördüm ki yaşadığım şey Aze’nin doğarkenki duruşunun kuyruk sokumunda yarattığı bir incinme olabilirmiş. Düşme, sert bir darp ya da normal doğum sırasında bebeğin kuyruk sokumuna çarpması/takılması sonucunda kuyruk sokumunun incinmesine de Koksigodini deniyormuş. Bu incinme çıkık, kırık, sadece incinme şekillerinden herhangi biri halinde olabilirmiş. 

Read More