Pages Navigation Menu

Öksürük ve Soğuk Algınlığı İçin Bitki Çayı

Posted by on Kas 18, 2013 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Deneyip Test Ettiklerimiz, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar, slider | 1 comment


Öncelikle ilk kez telefonun wordpress applilasyonuyla yazı giriyorum bunu belirteyim ki hatam olursa affola…

Kış geldi, hastalıklar kol geziyor. Öksüren, grip, nezle olan çocuğa doğal yoldan ne iyi gelir hepimizin önemsediği bir soru. Bir arkadaşımın yıllar önce verdiği ve önce bana, Aze olduktan sonra ona çok iyi gelen basit ve etkili tarifi yazayım dedim.
Bir demliğe ıhlamur, ikiye bölünmüş bir limon, dörde bölünmüş kabuklu ve çekirdekli bir elma koyup kaynatın. Elma püre kıvamına gelene dek kaynatın. Demlendikten sonra bardağa bal ve toz zencefil koyun, karıştırıp için/içirin. Aze toz zencefili çok acı bulduğu için kök zencefili demliğe atıp yaptığım da oluyor.

Read More

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu 2

Posted by on Şub 25, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Bebek - Çocuk Sorunları, Hayatın İçinden, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar, Toplumsal | 1 comment

Dünkü yazı daha çok kişisel bir yazıydı. Bugün biraz daha teknik kısmından bahsedeceğim. Ama önce dün maille, twitterda, facebook’ta, blogta, nurturia’da çok sık gelen kimi sorulara cevap vermek isterim:

– Nasıl farkettin?

Ben farketmedim. Ben karakterim böyle diye kabullenmiştim çoktan. Kimi sıkıntıları çözmek için çabalayıp çabalayıp bir türlü halledemememe sinirlenip, kendime kızıp ama sonunda kabul etmiştim. Psikolog bir arkadaşım, bir arada olduğumuz bir günün sonunda, o günkü gözlemlerini önceki gözlemleriyle birleştirerek, bir kaç soru sorup sonra da “Derya sende Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (bundan sonra kısaca DEHB diyeceğim) olabilir, bir uzmana görün bence.” dedi. Göründüm teşhis kondu.

Read More

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Posted by on Şub 24, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek-Çocuk, Derya Dediğin Dalgalanır..., Hayatın İçinden, Pedagoji -Medagoji, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar | 9 comments

Bir anne – çocuk blogunda bu başlığı gördüğünüzde, artık her çocuğa konan bu hastalık ve çocuklardan bahsedeceğimi düşündünüz değil mi? Hayır burada bu hastalığa sahip olan benim. Maalesef zamanında bu hastalık bu kadar popüler olmadığından, anam babamın böyle bir hastalığı hayatlarında duymadığından, ben hiperaktivite bozukluğunu duvarlara tırmanarak değil de kısacık zamanlara onlarca iş birden sığdırmak şeklinde yaşadığımdan ve dikkat eksikliğinin okulda başarısız olmamı gerektirirken benim şahane bir ezber yeteneğine sahip oluşumla pek dikkat gerektirmeden, derste sıranın altından roman okuyup, bir gün önce sınavlara çalışıp iyi sonuçlar çıkarmam yüzünden bu hastalığım çocukken teşhis edilemedi. Anne babamın “Ayy Derya körsün gerçekten insan gözünün önündeki x’i görmez mi?”, “Maymun iştahlı bizim kız heves eder vazgeçer sonra” şeklinde yorumlarından öteye geçemedi.

Read More