Pages Navigation Menu

Öksürük ve Soğuk Algınlığı İçin Bitki Çayı

Posted by on Kas 18, 2013 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Deneyip Test Ettiklerimiz, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar, slider | 1 comment


Öncelikle ilk kez telefonun wordpress applilasyonuyla yazı giriyorum bunu belirteyim ki hatam olursa affola…

Kış geldi, hastalıklar kol geziyor. Öksüren, grip, nezle olan çocuğa doğal yoldan ne iyi gelir hepimizin önemsediği bir soru. Bir arkadaşımın yıllar önce verdiği ve önce bana, Aze olduktan sonra ona çok iyi gelen basit ve etkili tarifi yazayım dedim.
Bir demliğe ıhlamur, ikiye bölünmüş bir limon, dörde bölünmüş kabuklu ve çekirdekli bir elma koyup kaynatın. Elma püre kıvamına gelene dek kaynatın. Demlendikten sonra bardağa bal ve toz zencefil koyun, karıştırıp için/içirin. Aze toz zencefili çok acı bulduğu için kök zencefili demliğe atıp yaptığım da oluyor.

Read More

Otizm… Yaşamın farklı bir penceresi…

Posted by on Nis 2, 2013 in Ana Sayfa, Annelik, Bebek-Çocuk, Duyurular - Etkinlikler, Sağlık | 0 comments

(Bu yazı, İrem Afşin’in Nisan Dünya Otizm Farkındalık Ayı sebebiyle gönüllü organize ettiği ortak yayın çerçevesince bir çok blogda aynı anda yayınlanan yazısıdır.)

Nisan… Aylardan bahar. Havada baharın müjdecisi kokular, yavaş yavaş açan çiçekler, cıvıltıları ile hayatımıza neşe katan kuşlar, güneşin sıcak ışığına kavuşan dünya. Nisan, ruhumuzu aydınlık günlerde ferahlattığımız ay.

Nisan, 2008 yılından bu yana, dünya üzerinde yaşayan milyonlarca çocuk ve aileleri için çok başka bir anlam daha taşıyor: OTİZM.

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Her yıl, “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Read More

Ana Kılavuz, Kılavuzumuz Olsun…

Posted by on May 3, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Özel Ürünler, Annelere Tüyolar, Annelik, Ay Ay Hamilelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Bebek/Çocuk için Ürünler, Beslenme, Deneyip Test Ettiklerimiz, Doğuma Hazırlık, Duyurular - Etkinlikler, Ebeveynler için Ürünler, Ebeveynlere Kitaplar, Ek gıdaya geçiş, Emzirmek-Süt Sağmak, Gezip Gördüklerimiz, Hamile için Ürünler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Sorunları, Hamilelik Tüyoları, Hayatın İçinden, İkinci El, Lohusalık, Pedagoji -Medagoji, Sağlık, Teknoloji, Ürünler, Yavrulara Kitaplar, Yemek Tarifleri | 8 comments

Uzun süredir koşturup duruyorum bir sürü şeyle, bloga doğru dürüst tek yazı yazamadım aylardır. Hepsinin temelinde “Anne Dostu” bir iş projesi yaratmaya çalışmak vardı. Var. Adımlarımızın ilkini bugün sonunda açabildik.

Çok yorulduk, çok, güldük, çok ağladık, çok kızdık. Saçlarımız beyazladı, uykusuz kaldık. Fakat ayların emeğinin ilk somut karşılığını saldık havaya bugün. Havaya saldık çünkü sitemiz, anakilavuz.com herkesin sitesi.

Read More

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu 2

Posted by on Şub 25, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Bebek - Çocuk Sorunları, Hayatın İçinden, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar, Toplumsal | 1 comment

Dünkü yazı daha çok kişisel bir yazıydı. Bugün biraz daha teknik kısmından bahsedeceğim. Ama önce dün maille, twitterda, facebook’ta, blogta, nurturia’da çok sık gelen kimi sorulara cevap vermek isterim:

– Nasıl farkettin?

Ben farketmedim. Ben karakterim böyle diye kabullenmiştim çoktan. Kimi sıkıntıları çözmek için çabalayıp çabalayıp bir türlü halledemememe sinirlenip, kendime kızıp ama sonunda kabul etmiştim. Psikolog bir arkadaşım, bir arada olduğumuz bir günün sonunda, o günkü gözlemlerini önceki gözlemleriyle birleştirerek, bir kaç soru sorup sonra da “Derya sende Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (bundan sonra kısaca DEHB diyeceğim) olabilir, bir uzmana görün bence.” dedi. Göründüm teşhis kondu.

Read More

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Posted by on Şub 24, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek-Çocuk, Derya Dediğin Dalgalanır..., Hayatın İçinden, Pedagoji -Medagoji, Sağlık, Sık görülen Hastalıklar | 9 comments

Bir anne – çocuk blogunda bu başlığı gördüğünüzde, artık her çocuğa konan bu hastalık ve çocuklardan bahsedeceğimi düşündünüz değil mi? Hayır burada bu hastalığa sahip olan benim. Maalesef zamanında bu hastalık bu kadar popüler olmadığından, anam babamın böyle bir hastalığı hayatlarında duymadığından, ben hiperaktivite bozukluğunu duvarlara tırmanarak değil de kısacık zamanlara onlarca iş birden sığdırmak şeklinde yaşadığımdan ve dikkat eksikliğinin okulda başarısız olmamı gerektirirken benim şahane bir ezber yeteneğine sahip oluşumla pek dikkat gerektirmeden, derste sıranın altından roman okuyup, bir gün önce sınavlara çalışıp iyi sonuçlar çıkarmam yüzünden bu hastalığım çocukken teşhis edilemedi. Anne babamın “Ayy Derya körsün gerçekten insan gözünün önündeki x’i görmez mi?”, “Maymun iştahlı bizim kız heves eder vazgeçer sonra” şeklinde yorumlarından öteye geçemedi.

Read More

Mama Zararlı mıdır? Kötü müdür?

Posted by on Şub 17, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Beslenme, Emzirmek-Süt Sağmak, Hayatın İçinden, slider, Toplumsal, Yeni Anne Rahatsızlıkları | 8 comments

Mama konusu sanırım bu ülkede (belki başka ülkelerde de) anne-bebek ilişkisinde en sıkıntılı, en karmaşık, en yaralayıcı mevzulardan biri. “Hiç adam öldürdürdün mü?” sorusuna eş değer suçlayıcılıkla soruluyor “Hiç mama verdin mi?” sorusu. “Evet öldürdüm” cevabı vermekle aynı suçluluk ve ezikliğe sebep oluyor “Evet verdim.” cevabı.

Read More