Pages Navigation Menu

Anne Baba Rehberi Mart-Mayıs Seminer Programı

Posted by on Mar 3, 2014 in Ana Sayfa, Annelik, Duyurular - Etkinlikler, Ebeveynler için Ürünler | 0 comments

Uzun Çorap sitesini bilir misiniz? En bayılarak takip ettiğim çocuk-ebeveyn sitesi. Tam iki yıl önce 10 yaşında bir akıllı bıdığın yazısını yayınladılar. Epey beğenilip, paylaşıldı bu yazı. Yazıyı okumak isteyenleri şöyle alalım (Ki okumak isteyin bence) : Anne Yönetme Sanatı Ben bu ve diğer yazılarını okuduktan sonra bayıldım bu kızçeye. Dilerim kızım da böyle olur diye düşündüm. Acaba nasıl yaklaştı anne babası o yaşına kadar, nasıl davrandılar, ne yapıp, ne yapmadılar… Keşke bir tanışıklık vs çıksaydı da sohbet edebilseydim çocuk eğitimine dair… Derken efendim, allahtan başka bir şey isteseymişim keşke, Elif’in annesi Ayşegül Cebenoyan, Çocuk gelişim uzmanı ve ebeveyn eğitim koçu çıkmasın mı?? Hatta kendisinin Anne Baba Rehberi isminde de bir sitesi var

Pozitif disiplin, okul öncesi dönem, okul çağı, ergenlik, bebeğe hazırlık çocuğa dair bilmemiz gereken her konuda seminer veriyor. Bu akıl küpü kızçeyi yetiştiren eğitimcinin seminerlerine hiç düşünmeden gitmek farz oldu. İstedim ki siz de görün mart-mayıs programını, size denk gelenleri de kaçırmayın. Çocuklara birey gözüyle bakan uzman sayısı az, kıymetlerini bilmek, kaçırmamak lazım.

İşte seminer programı:

Seminer Duyuru

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü,  gelişim psikolojisi dalında yüksek lisans yapan Cebenoyan, Amerika’da Ebeveyn Koçluğu eğitimi alıyor. Gerisini de kendisi şöyle anlatıyor:
” Positive Discipline Association tarafından verilen eğitime katılarak “Certified Positive Discipline Parent Educator” (Sertifikalı Pozitif Disiplin Ana Baba Eğitmeni) unvanını aldım ve Positive Discipline Association (Pozitif Disiplin Birliği) üyesi oldum.

Colorado State University’de öğretim görevlisi olan Zeynep Biringen tarafından verilen Emotional Availability (Duygusal Ulaşılabilirlik) atölye çalışmalarına katıldım. 2011’de Duygusal Ulaşılabilirlik vaka geçerlilik çalışmalarını tamamlayarak güvenli bir ebeveyn-çocuk ilişkisi oluşturacak ebeveyn tutum ve davranışlarının anlatıldığı Duygusal Ulaşılabilirlik eğitimini vermek için gerekli sertifikayı aldım.

Şubat 2014’ten itibaren Cumartesi günleri, Karşı Gazetesi’nde Anne ve Çocuk Gelişimi üzerine yazmaya başladım.

 

2010 yılından beri Doğan Kitap’ın Anne Baba Akademisi dizisinden kitap çevirileri yapıyorum. Şu ana kadar aşağıdaki çevirilerim yayımlandı;

 

Read More

Mavi Pencere Yayınları’ndan Hediyemiz Var

Posted by on Oca 15, 2014 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Deneyip Test Ettiklerimiz, Duyurular - Etkinlikler, Film-Kitap, Yavrulara Kitaplar | 25 comments

Kitap konusunda çok çok hassasım. Özellikle çocuk için. Ona okuyacağım, eline vereceğim kitabı mutlaka önce ben okuyorum. Sınıfı geçemezse de hiç acımadan atıyorum. Kitabın içinde zararlı, yanlış algı yaratabilecek şeylerin olmasının dışında, yayınevinin, yazarın, kitabı resimleyenin bakış açısı da benim için çok belirleyici.

Read More

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN AİLE PLATFORMU (ÜYÇAP)

Posted by on Oca 6, 2014 in Ana Sayfa, Duyurular - Etkinlikler, Toplumsal | 0 comments

(Bu yazı ortak yayın yazısıdır.)

Ülkemizde üstün yetenekli çocuk olmak şans mı, şanssızlık mı ve biz kimiz?

Biz üstün yetenekli çocuk annesi olan 2 anneyiz. Üstün yetenekli çocuk yetiştirmenin keyifli anlarının yanında hiç de azımsanmayacak zorluklarını yaşayan kişiler olarak diğer annelere yardım etmek, bilgi paylaşımında bulunmak, sorunlarımıza çözüm bulmak amacı ile bir aile platformu oluşturmaya karar verdik. Peki neden?

Read More

DOĞANA DOĞUMDA KADIN HAKLARI DERNEĞİ BİLGİRGESİ

Posted by on Kas 25, 2013 in Ana Sayfa, Annelik, Doğuma Hazırlık, Duyurular - Etkinlikler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Tüyoları, Hayatın İçinden, Toplumsal | 0 comments

(Bu yazı ortak yayındır)

DOĞANA, Doğumda kadın hakları için çalışan bir dernek. Aralarında doktorlar, ebeler, doulalar, doğum eğitmenleri, yoga eğitmenleri ve anneler var. Anne ve bebeğe saygılı, olumlu doğum deneyimleri için çalışıyor. Vizyonları, tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabilecek bir Türkiye.

Read More

Odada Dört Mevsim

Posted by on Kas 19, 2013 in Ana Sayfa, Annelik, Duyurular - Etkinlikler, Film-Kitap, Gezip Gördüklerimiz, Oyunlar | 1 comment

Geçen ay sonunda Aze ile Beşiktaş Kültür Merkezi’nde gösterime giren Odada Dört Mevsim adlı müzikal oyuna gittik. Benim için herhangi bir oyunun, filmin, kitabın, oyunun vs çocuğun ne kadar eğlendiğinin dışında da önemli anlamları var. Çoğu yapımda bulunan, çocuklara dayatılan cinsiyet rolleri, ayrımcılık, ön yargı benim kapımdan geri tepiyor. Çocuk çizgi filmlerinin çoğunda rekabetin değerli gösterilmesi, neredeyse çoğu kitap, film vs’de Kötü=Çirkin algısıyla, iyi prenseslerin şahane görünmesiyle çocuklarda oluşan dış görüşü önemseme hali, kızlara süslü, pembe kılıklar yakıştırmaları, meslekleri bile cinsiyete göre ayırmaları, acayip mesajlar vermeleri, tekdüzeliği, kuralları övmeleri falan mühim dertlerimden. 

Read More

3.KÖPRÜYE NEDEN KARŞIYIM?

Posted by on Tem 26, 2013 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Duyurular - Etkinlikler, Hayatın İçinden, Toplumsal | 0 comments

Ben bir anneyim. Anne olmak sadece doğurmak değildir./ Baba olmak sadece çocuğu için para kazanmak değildir. Anne/ Baba olmak geleceği yetiştirmektir. Bir çocuk gelecek için yatırımdır. Çocuklarımızın sağlıklı olması en büyük servetimizdir. Bunun için de sağlıklı yiyecekler, kirlenmemiş, yok edilmemiş bir doğaya ve temiz suya ihtiyacımız var. Ben İstanbul’da yaşayan bir anneyim. Kış geldiğinde şehrin üstüne inen kirli hava pusunun altında nefes almaya çalışıyoruz. Ben çocuğumun temiz havayı içine çekmesini, toprağın kokusunu duymasını istiyorum, çünkü bunu ona borçluyum.

Read More