Pages Navigation Menu

AKP Kitlesi Sensin Canım Kardeşim

Son günlerde herkeste bir umutsuzluk, Ülkenin neredeyse yarısını oluşturan AKP kitlesini anlayamama, kızma ve sövme hali var. “Nasıl olur da yapılanları görmüyorlar?” diyorlar… “Bunca kötü şeye nasıl sessiz kalıyorlar? Çocukların ölümüne nasıl göz yumuyorlar?” diye öfkeleniyorlar, “Sorgulamıyorlar ki… Ana akım medyada ne varsa ona inanıyorlar” diye aşağılıyorlar… “Adam olmaz bunlar, yaşanmaz bunlarla…” diye bağlıyorlar… 

Halbuki…

Birkaç sene evveline kadar kendileri bizzat böyleydi. Kenan Mak, Şerzan Kurt, Ceylan Önkol, Ayçe İdil Erkmen, Ali Serkan Eroğlu, Güler Zere, Önder Babat ve polisin, faşizmin öldürdüğü daha bir çok ismi duymamış, duysa da ilgilenmemiş, önemsememiş bir çok insan, şimdilerde “Berkin kim?” diyenlere ateş püskürüyor.

 

Yıllarca haberlerde kırmızı daire içine alınıp “Elebaşı, terörist” şeklinde lanse edilenlere küfredenler, vatan haini bilenler bugün tv karşısında “Göstericiler polise saldırdı” haberlerine “Yalancılaaaar, ne içim insansınız siz beee” diye bağırıyor.

 

Mesela Kasım 99’da, ülkeye gelen Clinton’ı protesto etmek için Beşiktaş’ta açıklama yapmak isterken polisin göz altına almaya çalıştığı öğrencilerden biri olan bana, polis arabasına götürülürken polisi durdurup yüzüme yumruğu geçiren, “Bölücü orospu” diyen milliyetçi adam, bugün Eskişehir’de Ali İsmail’i döverek öldürenleri anlayamıyor. Bedduanın en ağırını ediyor.

 

Yıllarca Kürtlere edilmeyen küfür, yapılmayan zulüm kalmamışken bölücüler diye… Şimdilerde 1 yıl baskı altında yaşayınca “Bu vicdansızlarla birlikte yaşayamam, bölünsün gerekirse!!” buyuruyor.

 

İnsanların değişmesi güzel tabii. Bir yerden bir yere ilerlemek şahane bir şey… Ama güzel kardeşim, daha dün sen de AKP kitlesinden farksızken bugün bu kadar yıkıp atma onları. Sen kendin bizzat yaşamadan, “Sıra sana gelmeden” anlamamışken, değip de anlatamadığın o insanlara küfretme. Onlara küfretmek kendine küfretmek çünkü aslında.

 

Ve hala sanıyorsun ki güzel kardeşim, bu zulüm düzeni AKP ile başladı. Hala sanıyorsun ki, AKP gidince her şey güllük gülistanlık olacak. Ve korkarım ki güzel kardeşim, Yarın AKP gitse, sen yine eski konforlu hayatına dönüp, daha az kişinin yaşadığı sorunlara gözünü kapayıp, “Öff bunlar da vatanı bölmeye çalışıyor” deyip, yeniden, yeni AKP kitlesi olacaksın.

 

Ve bugün bu haldeysek, kabahatin çoğu senin güzel kardeşim. Yıllar yılı bu ülkedeki zulme sessiz kalan sende.

 

Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, al kan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
– demeğe de dilim varmıyor ama –
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

2 Comments

  1. Bence yazinizdan eksik olan 2 sey var.

    1- sadece elestiri yapmissiniz, bir sonuc ya da bir oneri goremedim. Dediginiz sey ‘benim’ anladigim kadariyla ‘siz simdi kahramancilik oynuyorsunuz, akplilere laf soyluyorsunuz ama asil kahraman biziz’ den oteye gitmemis. Yani o kitleyi kazanmaya yonelik bir yol bahsetmemissiniz.

    2- suanki olaylari bu derece ayakta ve canli tutan suanki Z kusagi. Ve tahmin edersiniz ki bu Z kusagi evet o yukarida belirtilen isimlerin cogunlugunu bilmez ya da sizin 99 daki gosterinizi hatirlamaz, cunku cocuktular yani cocuktuk.

    • 1- Aslında direkt mesajı yazmadan, “bu duyarlılığınız şu anla sınırlı kalmasın, size değmediğinde de empati yapıp tepki verebilin” dediğimi düşünüyorum.
      2- Hitap ettiğim tüm kitle yaşıtlarım. Z kuşağına bunları söylememin hiçbir anlamı yok ki?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>