Pages Navigation Menu

Emzirmedim, Anne Sütü Verdim…

Emzirme haftası sebebiyle son günlerde sıklıkla hatırlıyorum Aze Çınar’la emzirme serüvenimizi. İlk yedi hafta “Sadece emecek!” diye inat etsem de, 7. haftasında çocuğumun doğum kilosunun altına düşmesiyle bir yandan mama desteğine bir yandan başka çözüm aramaya başladım. O yedi hafta boyunca göğüs ucu çıkarıcısından, manuel el pompasına her şeyi deneyip, sürecin sonunda kızıma emzirerek değil de sağarak süt verebileceğim anlaşılınca profesyonel pompaya geçiş yaptım.

Lansinoh’un emzirmeyle ilgili yaptığı araştırmada olduğu gibi biz annelerin en büyük suçluluk duygularından bir tanesi emzirmek. Sağarak kızıma 10 ay anne sütü vermiş olmama rağmen “Emziremedim” duygusu 4 yıldır geçmiş değil.

 

Bu suçluluğun somut bir nedeni var tabii, yeni doğmuş bebek için en sağlıklı, en güçlendirici, en doğal yiyecek anne sütü. Üstelik sadece o an doyurmak değil işlevi. Geleceğe de yatırım. Bağışıklık sistemini de güçlendiriyor, beyni de geliştiriyor… Böyle olunca veremediğin her damla geliyor omzuna yük olarak biniyor işte. Binmese daha iyi. Çünkü büyük ihtimal o suçluluğun yarattığı davranış biçimi, mutsuz anne hali de en az süt verememek kadar zararlı çocuklar için.

Fakat gerçekten çok şanslıyız artık. Eskiden benim yerimde bir anne olsa, “Çocuk ememiyor, ama süt var nasıl yapsak” deyip süt pompalarıyla olan sütü sağıp çocuğa anne sütü veremeyecek, büyük ihtimalle sütü yok sanıp zorlamayı bırakacaktı. Şimdi hem gelişmiş ürünlerin varlığı hem bilgiye ulaşma kolaylığı ile sorunu da rahatlıkla teşhis edebiliyor, çözümü de kolayca bulabiliyoruz.

Her zaman dediğim gibi yaşasın teknoloji.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>