Pages Navigation Menu

Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Neredeyse 14 ay önce yazmışım “Bende Koksigodini çıktı, detayları daha sonra yazacağım.”  diye unutup gitmişim. Geçenlerde yeni adresimizde, yeni kategorileri düzenlerken denk geldim o yazıya, not ettim ki unutmayayım da yazayım diye.

Ahan da burası inciniyormuş

Aze doğduktan sonra baya bir süre otururken acı çektim. Başlangıçta bunu normal sandım. Her normal doğum yapan, normal doğum sonrası kuyruk sokumu acısı yaşar diye düşündüm. Fakat günler geçtikçe konuştuğum kişilerin tepkilerinden de bunun pek normal olmadığını farkettim. Tabii ki hemen internete sarıldım. Gördüm ki yaşadığım şey Aze’nin doğarkenki duruşunun kuyruk sokumunda yarattığı bir incinme olabilirmiş. Düşme, sert bir darp ya da normal doğum sırasında bebeğin kuyruk sokumuna çarpması/takılması sonucunda kuyruk sokumunun incinmesine de Koksigodini deniyormuş. Bu incinme çıkık, kırık, sadece incinme şekillerinden herhangi biri halinde olabilirmiş. 

Ben herzamanki paranoyak halimle tırstım epey ama kendi kendime. Madem korktun kalk doktora git değil mi? Yok, kendisine pek dua ettiğim Başak’ın tavsiye ettiği Voltaren ağrı kesici fitili kullanıp, geçici ağrı dindirme yöntemiyle yetindim 3 ay ha geçer ha geçer diye. Ay yok geçmedi. Sağına otur, soluna doğru otur. Aman çok oturma… Hepsi tamam da emzirirken öyle popoyu sana kaydır yok sola kaydır olamıyor pek. Sonra farkettim ki kaykılıp belinin üzerine oturunca da pek acı olmuyor. Bir süre de öyle idare ettim. Sonra baktım olmuyor 3 ay sonra ailemizin hastanesi Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne yollandım. Orada teşhisi doğruladılar ve dediler ki:

Ya omuriliğe girip iğne yapacağız,
Ya cerrahi müdahalede bulunacağız,
Ya lazerle müdahale edeceğiz,
Ya da simit yastıkta oturacaksın bir süre, acılara dayanacaksın, üç beş ay sonra bakacağız geçti mi, devam ediyor mu, nedir, ne değildir…

 

Zaten emzirmeyle ilgili sıkıntı yaşayan, anne sütü konusunda çekmiş bir 3 aylık anne olarak ne cerrahi müdahaleye girmek istedim ne de diğerlerine. En sonuncusunu seçtim, çok şükür ki 2-3 aylık simit yastık kullanımı sonrasında ağrılarım kesildi. Fakat yıllarca süren ve hatta keskinleşen ağrılar da oluyormuş.

Eğer normal doğum sonrası ya da aslında yukarıda dediğim gibi, düşme, ağırlık, çarpma gibi sebeplerden dolayı kuyruk sokumu ağrınız varsa (Dayanılmayacak şiddette olmaması halinden bahsediyorum tabi) simit yastık deneyin bir kaç hafta. Eğer geçmiyorsa doktora gidin. Duyduğum akupunkturla çözenler bile varmış.

Geçmiş olsun der çekilirim.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>