Pages Navigation Menu

Disney Live! Mickey’nin Müzik Festivali

Posted by on May 19, 2012 in Duyurular - Etkinlikler, Gezip Gördüklerimiz, Müzik | 1 comment

Dün Mickey’nin müzikalini izlemeye gittik Trump Tower’a.  TURKCELL İletişim ve Teknoloji sponsorluğunda, İstanbul Çocuk Tiyatrosu (ICT) işbirliğiyle perdelerini açan müzikal öncesi, kurulan dans pistinde çocuklar delice eğlendiler. Ardından gösteri başladı. Rengarenk, eğlenceli, müzik dolu bir şölen oldu.

Read More

Aze ve Müzik 2

Posted by on Şub 2, 2011 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü, Bebek-Çocuk, Müzik, Ninniler, Pedagoji -Medagoji, Şarkılar | 0 comments

Melike ninni olarak ne söylüyorsun diye sormuştu. Selin’in blogunda yazdığı da ayrıca ilham oldu, ninni olarak ne yapıyorum onu da yazayım istedim. Bir önceki yazı da Aze’nin dinlediği yetişkin şarkılarını yazmıştım.

Bu dinlediğiniz şarkıdır efenim bizim aylardır en büyük kurtarıcımız. Tam 6 aydır bu müziğin üzerine söz uydurarak Aze’nin ennnn çok dinlediği ninniyi yaratıyorum. Şarkı 5 mısralık bölümlerden oluşuyor. Dolayısıyla benim bölümlerim de 5 mısradan oluşuyor. 5 mısra uydurmak zor olduğundan 1. ve 5. mısraları aynı söylüyorum. Hece sayısı her zaman aynı olmuyor tabi. O zamanlar da kimi heceleri uzatıp müziğe uyduruyorum elbet. 1., 2., ve 5. mısraların son heceleri uzatılarak söyleniyor hep misal. (tam bu satırları yazarken Savaş geldi yanıma, ben şu an da orjinali dinliyorum. Şöyle dedi ne yazdığımı görmeden: Bu şarkının adı artık benim kızım çok güzel)

Örnekler şöyle:

Benim kızım bir tane
Yanakları gül dane
Mutlu oldu bu hane
İşte doğdu efsane
Benim kızım bir tane

Benim kızım pek hoşmuş
Yanakları tontoşmuş
Kızım hemen uyurmuş
Uyur hemen büyürmüş
Benim kızım pek hoşmuş

Benim kızım minnacık
Yanakları elmacık
Dudakları kirazcık
Burnu da hokkacık
Benim kızım minnacık

Benim kızım büyüycek
Annesine gülecek
Babasını öpecek
İnsanları sevecek
Benim kızım büyüycek

Benim kızım bir fare
Sanki minik bir pire
Yüzü bulanmış kire
Annesi yemiş püre
Benim kızım bir fare

Benim kızım sincapmış
Anneyi ısırırmış
Burnunu oynatırmış
Ağzını uzatırmış
Benim kızım sincapmış

Benim kızım çok güzel
Gördüğüm en minik el
Kafası da biraz kel
Değmesin yüzüne yel
Benim kızım çok güzel

Benim kızım hep gülmüş
Yanakları sümbülmüş
Dilleri de bülbülmüş
Minik gonca bir gülmüş
Benim kızım hep gülmüş

Kızımın adı Aze
Kendisi güzel bir taze
Doyulmaz minik yüze
Aman gelmesin göze
Kızımın adı Aze

Bu yazdıklarım sıklıkla söylediğim ve artık oturmuş, ezberlediğim bölümler. Duruma göre, Aze’nin keyfine göre yeni yeni bölümler sallayıp, unutup bir dahakine başka bölümler sallayabiliyorum.

Bu emsaldeki diğer şarkımız ise şu;

 

Bu şarkıya söz yazarken hiç zorlanmıyor insan, bir mısra 3 kez söylendiğinden bir sonrakine uymuş mu uymamış mı, nakarat olmuş mu olmamış mı hiç önemi kalmıyor her mısrada dilediğince sallayabiliyorsun. Genelde kızım uyandığında, kucağıma alıp, ayılmasını sağlarken, kucağımda dolaşırken söylemeye başlıyorum bunu ilk mısradan sebep:

Ben kızımı özledim Ben kızımı özledim ben kızımı özledim
Aze ben seni sevdim Aze ben seni sevdim Aze ben çok sevdim
İnsan böyle güzel olur mu insan güzel olur mu böyle güzel olur mu
Ben kızımı çok sevdim ben kızımı çok sevdim ben kızımı çok sevdim

Benim kızım uyumuş benim kızım uyumuş benim kızım uyumuş
Uyumuş da büyümüş uyumuş da büyümüş uyumuş da büyümüş
Herkeslere çok gülmüş herkeslere çok gülmüş herkeslere çok gülmüş
Ayağa kalkmış yürümüş ayağa kalkmış yürümüş ayağa kalkmış yürümüş

Benim kızım sevimli benim kızım sevimli benim kızım sevimli
Anneyle baba sevgili anneyle baba sevgili anneyle baba sevgili
Etrafıyla  ilgili etrafıyla ilgili etrafıyla ilgili
Annesi gibi deli annesi gibi deli annesi gibi deli

Dediğim gibi bu da bir süreden sonra kafiyesiz, alakasız sürüp gidiyor, tıkanılan yerde ray ray raay ray rayyy diye devam ediliyor.

Sonuncu uyku şarkımıza gelirsek, bu şarkı/türkü yeni güfte yazılmadan olduğu gibi söyleniyor anne tarafından. Aze kendi kendine uyumaya başlamadan önce o kadar çok kez bu türküyle uyudu ki kucağımda anlatamam. Şimdi ise sakinleştirmek istediğimde yine epey işe yarıyor. İşte sevgili arkadaşımız Aytekin’in söylediği o türkü:

Hayatımızın bilumum anında Aze’nin hoşuna gitsin, korkmasın, bilgilensin diye müzikal tadında yaşıyoruz. O an napıyorsak onu şarkıyla söylüyorum kendisine. Bazen yukarıdaki şarkıların müzikleriyle bazen Beşiktaş marşlarına söz yazarak bazense Erkin Koray’ın Deli Kadın şarkısını Aze Çınar diye başlatarak.

Aze Çınar sen çok yaşa
Banyo yapacak babayla
Gözüne su kaçmayacak
Aze Çınar çok coşacak
lay lay lay layyyy …..

ya da

Aze Çınar dışarı çıkıyor
Annesine sarılıyor
Benim kızım hiç korkmuyor
Annesi onu çok seviyor

gibi.

Bu halin sonunda da Aze 3. ayından itibaren müzik mırıldanmaya, kendi kendini uyuturken şarkı söylemeye başladı. Şimdilerde ben şarkı söylerken o da “eaaeaee hiieeeaa aağağağaaa” şeklinde bana eşlik ediyor ki yeme de yanında yat! Böyle güzellik olamaz :)

Ne demiştik bir öncek postta; Müzik çok önemli bir şey. Ben müziksiz bir hayat düşünemiyorum umarım Aze de düşünemez.

Read More

Aze ve Müzik 1

Posted by on Oca 31, 2011 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü, Müzik, Ninniler, Pedagoji -Medagoji, Şarkılar | 6 comments

Yatay Dans

Müzik bence insan gelişiminin en önemli unsurlardından biri. Sürekli müzik dinlemek, hele ki direk müzikle uğraşmak bir insanın sosyal zekasına yapılacak en güçlü katkı bence. Hem böyle düşündüğümden hem ayırdında olmasaydım bile ben müziksiz yapamadığımdan hamilelikten beri Aze müzikle baya iç içe. Hamileliğimin ilk günlerinden bugüne bilumum şarkıyı, türküyü ben dinlediğim için dinlese de bazılarını özellikle dinliyor. Ona söylüyor oluyorum, onun için tekrar tekrar çalıyor oluyorum, o kimisine daha çok tepki verdiğinden onları sık çalıyorum vs.


Hamileyken kızıma ilk ninni-şarkı söyleyeyim ben dediğimde ilk ağzımdan dökülen ne oldu dersiniz?

“Zulüm ejderha olsa da
Telli duvaklı yurdumda
Bir oğul büyütmelisin
Kavgada yiğit olmalı”

Türkünün seksistliğine mi yanayım, ilerleyen mısralarda o oğulun öleceğine mi yanayım, bilinçaltıma mı yanayım bilemedim. İkinci mısraya gelmeden kestim hemen sesimi. Sonrasında Aze’ye nedense en çok Yann Tiersen Le Banquet http://www.youtube.com/watch?v=9vopaDE_9aE dinlettim. Bir ara Savaş kusacak hale gelmişti. (Bir dinleyin Allahaşkına çok güzel değil mi?) Eğer panikle unutmasaydık doğum esnasında bunu dinlemek istiyordum. Aze tanıdık olduğu bir müziğe doğsun… Olmadı.
Sonra tabii ki Aze bizim Aze‘yi dinledi sıkça. Hem bizden hem orjinalinden. Sonra ben kızıma ne zaman şarkı söyleyecek olsam ağzımdan hep Gidenlerin Ardından döküldü.  Ninni dediğin acıklı olur kaidesiyle bilinçaltım bildiği en acıklı şarkıyı çağırıyordu herhalde.

Gökyüzüne çizilmiş resimlere benzerdik
Rüzgarın peşine takılan bir nefes gibiydik
Kırdı dallarımızı fırtınalar boranlar
Kaldı bahar çiçekleri üzerinde sevgimiz

Bunun hemen ardındansa Grup Baran’ın Kanatlarında Kaldı Bahar geliyordu: 

Ateşten bir damla gibi
Döksek dünyayı yeniden
Bayrak çekilir gönlümüze
Yetmiş iki yazında yavrum,
Üç günde dağılıp giden
Kuş sürülerinin,
Kanatlarında kaldı bahar

Senden ve sevdandan uzak
Hasret bu yavrucağım
Yedi kat yerden geliyor
Sıcak selamın…


Peki hep mi dertlendirdim kuzuyu? Elbette hayır ama küt solculuğumun dayanılmaz ağırlığıyla hareketli şarkımız da şu oluyordu; http://www.youtube.com/watch?v=9Jfqgfpc330

Hayat denilen kavgaya girdik.
Çelik adımlarla yürüyoruz
Biz bu karanlık yolun sonunda
Doğacak güneşi görüyoruz
Dağları aşıyor, bak yakınlaşıyor
Kızıl yıldız zafer kuşu
Bu bir rüya değil,
Bu bir hülya değil, yıldızıdır kurtuluşun


Endişe etmeyin feminist kardeşler, bolca Kadınlar Vardır da söylendi. http://www.youtube.com/watch?v=Kq61o-j5aEI (Videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Funda Arar, Şevval Sam, Nilüfer, Aylin Aslım, Zuhal Olcay ve daha kimler kimler)

Suskunduk ve bekledik
Yaşandı seyrettik
Sonunda yeter dedik
Bir daha susmayacağız
Kadınlar vardır, kadınlar vardır
Kadınlar her yerde “


Aze doğduktan sonra ise direkt hareketli müzik hastası oldu. Zaz’dan Je Veux  , Kazım Koyuncu Hayde, Mehmet Atlı’dan Şino Nino, Gogol Bordello Start Wearing Purple ‘ı telefon müziğim olduğundan ve çaldığında ben bir türlü bulamadığımdan bolca dinliyor zaten çırpınarak  , Kardeş Türküler’den Newroz (Bu videodaki danslar da müthiş)  , Aynur Doğan Keçe Kurdan, Helldorado Drinking Song  , Disco Partizane kaçar mı?  ,

Ya benim ya Savaş’ın kucağında, elleri kolları sallaya sallaya bir oynayışı var görmeyin gitsin. Bir videosunu ekleyecektim dans ederken ama beceremedim bir türlü. Kimi zaman o ana kucağındayken biz Savaş’la karşısında oynuyoruz, dikkatle izliyor sonra bizim yaptığımız el kol hareketlerini yapmaya çalışıyor sıpa.

Demin de dediğim gibi Türkçe, Kürtçe, Zazaca, İngilizce, Ermenice, Fransızca… her dilde şarkılar, türküler dinletmeye çalışıyoruz Aze’ye. Müziği sevsin, alışsın, gelişimine katkıda bulunsun diye. Bir de çocuk şarkıları ve ninniler var ki çoğunun güftesi bana ait onlar da bir sonraki postta. 

Read More