Pages Navigation Menu

Bir Annenin Eğitimle İmtihanı ve Zafer: Fide Okulları

Posted by on Mar 1, 2016 in Annelik, Aze Çınar, Hayatın İçinden | 0 comments

3-4 aylık hamileydim, Gökay bizdeydi. Ben yarı uzanır vaziyetteydim, Gökay ayakta kalorifere yaslanmış vaziyetteydi. Ve biz daha doğmamış Aze Çınar’ın eğitim hayatını tartışıyorduk ciddi ciddi. Çünkü çocuğun varsa en önemli mevzu budur bence. Ben daha o zamanlar “Sanatla ilgilense, saçma eğitim sistemi çarkına girmese, yarış atı olmasa, mümkün mertebe emir-komuta zincirinden uzak kalsa” hayalleri kurmaya başlamıştım. Çünkü kendi çocukluğuma, eğitim hayatıma dönüp baktığımda, görünen en temel şey “öğrenilmiş çaresizlik”ti. Öğretmenlerinle tartışamazsın, tartıştırmazlar, onlar hep haklıdırlar. Tartışmaya kalktığındaysa terslenir, yerine oturtturulur hatta belki eksi kanaat notu alırdın. Sonuç olarak ne yaparsan yap, bilgiyi tartışamazdın. Kısa süre içinde, boşa zorlamamak gerektiğini, ne veriyorlarsa onu alıp ne istiyorlarsa onu anlatmak zorunda olduğumu kavrayıp OKULDA sormamaya, tartışmamaya başladım (Öğrenilmiş çaresizlik) Neyi öğrenmek istiyorsam kendim araştırıp okuyup, babamla, çevremdeki üniversite öğrencisi abi ablalarla, cemevinde dedelerle tartışıyordum.

Read More

Çocuğunuz Iphone ve Ipad’de Oynarken Başka Yere Girmesini Nasıl Engellersiniz?

Posted by on Mar 1, 2013 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Annelere Tüyolar, Annelik, Aze Çınar, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek/Çocuk için Ürünler, Deneyip Test Ettiklerimiz, Ebeveynler için Ürünler, Hayatın İçinden, Teknoloji | 3 comments

Mühim soru değil mi? Günümüz teknolojisinde her birimiz birer internet annesi olmuşken ne kadar istesek de çocuklarımızı tamamen uzak tutamıyoruz akıllı telefonlardan tabletlerden. Gün içinde acil durumlarda 20 dakikalığına dahi olsa, puzzle, boyama, çizgi film vs açıp veriyoruz. (Ne yalan söyleyeyim bokunu çıkarmamak kaydıyla faydası olduğunu da görüyorum çocuğumda.)

Read More

Aze 17 Aylıkken de Oynakmış…

Posted by on Oca 15, 2013 in Ana Sayfa, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü | 0 comments

Az evvel Aze’nin “İnsan sevdiğini hiç üzer mi?” sözlü şarkıyı “İnsan kendini hiç üzer mi?” şeklinde söylemesini kayda aldıktan sonra tam bir sene evvel ki dans görüntülerine denk geldim. Pek eğlendim. Siz de eğlenenin dedim:

 

Read More

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Posted by on Ara 8, 2012 in Ana Sayfa, Annelere Tüyolar, Annelik, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk | 3 comments

Bence verilmez :)  Emzirme, uyku eğitimi, ek gıdaya geçiş vs gibi, formüle edilebilen ve süreci kolaylaştıracak yöntemleri bulunan durumlar var çocuk büyütürken. Ama bence tuvalet eğitimi bunlardan biri değil. Çocuğun kaslarının hazır olmasından ruhunun hazır olmasına kadar gördüğümüz görmediğimiz türlü şartları var bu işin. Ve gerçekten bu konuda söz tamamen çocuğun olmalı diye düşünüyorum. 

Read More

2 Yıl Önce Bugün

Posted by on Ağu 4, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü, Hayatın İçinden | 6 comments

2 yıl önce tam şu yazıyı yazdığım saatlerde hastaneye yeni giriş yapmıştık. Saat 20.30 gibi sancılarım başlamıştı. 01.00’de sancı aralıklarım dakikada bire düşünce, beni zorla götürmüşlerdi hastaneye. Girdiğimizin dakikasında da suyum gelmişti. Saat tam 05.00’te doğumhaneye girmiştik ve 05.19’ta Aze’yi kucağıma vermişlerdi. Çok acayipti. Çok güzeldi. Hamileliğim ve Aze 1 yaşına gelene kadarki süre içinde en güzel an doğum yaptığım andı. En tanımlı, en beklediğim gibi, en sırasıyla giden kısım o kısımdı çünkü. Ağrıysa ağrı, sancıysa sancı. Biliyordum bekliyordum dolayısıyla beni hiç zorlamadı.

Read More

Aze Dili

Posted by on Tem 28, 2012 in Ana Sayfa, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü | 0 comments

Aze’nin dili her geçen gün daha çok açılıyor. Kimi kelimeleri bazen anlaşılmasa da neredeyse bir yetişkin kadar konuşuyor. Bizim konuşmalardan biz hiç farketmeden kapıyor kelimeleri ve sonra gayet yerinde kullanıyor. Bir tek “Çünkü” ve “ama”larda var biraz problem :) Kimi bizi güldüren diyalogları:

 

Aze odaya gelir, sanki evde varolan  bir şeyi aramış da bulamamış edasıyla bakınır ve anneye seslenir:

– Anne benim bilgişayayım neyde?

– Kızım senin bilgisayarın yok ki?

bakışlar değişir, bilinçli bir oyunun devamı olarak cin cin bakarak:

– Alşana o zaman!!!

Doğum günü hediyesi olarak çocuk bilgisayarı alınacak tabi :)

 

Delice bir saat hevesi var. Dayısı aldı bir tane. Sabah kolunda saatini göremedim:

– Kızım saatin nerede?

Koluna baktı, şaşkınlıkla şöyle dedi:

– Anamm!!! Şaatim neyde???

 

Az evvel yaklaştı yanıma;

– Anne meyme şuyu iştiyoyum

– Kızım yok ki meyve suyu

– Ama AŞKIM iştiyoyumm

Sıpacık, sevgi sözcüklerinin istek yaptırmada etkisini çözmüş!

 

Saat 19.00 gibi sızdı yerde. Aldım yatağına götürdüm. Savaş markete gitti, ben de balkona çıktım. Savaş gelince seslendi bana Aze ağlıyor diye. Gittik içeri nasıl ağlıyor bağıra çağıra… Kucağıma aldım sakinleşti.

– Oy kuzum özür dilerim, duymadım ben sesini dedim. İçli içli;

– Ama ben çok bağıydım, sizi çağıydım, siz delmediniz. Ben çok ağladım, çok üzüldüm…

içim gitti.

 

Az evvel, balkonda havaya baktı, hiç yıldız göremedi ve dedi ki:

– Anne o kadar sıcakki yildizlay delmemiş, evleyinde kalmışlay.

 

-Aze seni ısırabilir miyim?

-Hayııııy, Aze’ley ısıyılmaz, domatesley ısıyılıyyy

 

 

Fotoğraftaki gibi eğilip yan yan gitmeye başladı.

– Baba bak yengeç olduum.

 

İki gece önce, yatakta yatarken durup dururken: Anne biliyomuşun ben şeni çok şeviyoyum dedi.

 

Aze  bir akşam  “uykum geldi” demez inattan, anneye sokulup şöyle der “anne uykun delmedi mi? yatmak iştemej mişin?”

 

İki yaş kriziyle ilgili bir geyik var anneler arasında. “Çocuğa jandarma de jandarcam dersen krize hoşgeldin deyin” şeklinde. Bir süredir Aze kıllık yaptığında deniyordum, Aze ise ben jandarma dediğimde “Tamam jandaymıycam” diyordu :) Üç gün önce “Jandaycaam işteeeee” dedi.

 

-Aze neden yemek yemiyosun?

-Çünkü çünkü iştemiyoyum ama

 

– Aze neden oyuncaklarını yere attın?

– Çünkü kayanlık oddu ama.

Read More