Pages Navigation Menu

DOĞANA DOĞUMDA KADIN HAKLARI DERNEĞİ BİLGİRGESİ

Posted by on Kas 25, 2013 in Ana Sayfa, Annelik, Doğuma Hazırlık, Duyurular - Etkinlikler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Tüyoları, Hayatın İçinden, Toplumsal | 0 comments

(Bu yazı ortak yayındır)

DOĞANA, Doğumda kadın hakları için çalışan bir dernek. Aralarında doktorlar, ebeler, doulalar, doğum eğitmenleri, yoga eğitmenleri ve anneler var. Anne ve bebeğe saygılı, olumlu doğum deneyimleri için çalışıyor. Vizyonları, tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabilecek bir Türkiye.

Read More

Ana Kılavuz, Kılavuzumuz Olsun…

Posted by on May 3, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Özel Ürünler, Annelere Tüyolar, Annelik, Ay Ay Hamilelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Bebek/Çocuk için Ürünler, Beslenme, Deneyip Test Ettiklerimiz, Doğuma Hazırlık, Duyurular - Etkinlikler, Ebeveynler için Ürünler, Ebeveynlere Kitaplar, Ek gıdaya geçiş, Emzirmek-Süt Sağmak, Gezip Gördüklerimiz, Hamile için Ürünler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Sorunları, Hamilelik Tüyoları, Hayatın İçinden, İkinci El, Lohusalık, Pedagoji -Medagoji, Sağlık, Teknoloji, Ürünler, Yavrulara Kitaplar, Yemek Tarifleri | 8 comments

Uzun süredir koşturup duruyorum bir sürü şeyle, bloga doğru dürüst tek yazı yazamadım aylardır. Hepsinin temelinde “Anne Dostu” bir iş projesi yaratmaya çalışmak vardı. Var. Adımlarımızın ilkini bugün sonunda açabildik.

Çok yorulduk, çok, güldük, çok ağladık, çok kızdık. Saçlarımız beyazladı, uykusuz kaldık. Fakat ayların emeğinin ilk somut karşılığını saldık havaya bugün. Havaya saldık çünkü sitemiz, anakilavuz.com herkesin sitesi.

Read More

Eski bir Hamileden Yeni Hamileye Tüyolar…

Posted by on Eyl 8, 2010 in Ana Sayfa, Annelere Özel Ürünler, Annelere Tüyolar, Bebek Bakımı, Bebek/Çocuk için Ürünler, Doğuma Hazırlık, Ebeveynler için Ürünler, Hamile için Ürünler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Tüyoları, Ürünler | 9 comments

Eski bir Hamileden Yeni Hamileye Tüyolar…

 • Bol bol su için. Mümkünse en başından itibaren. Minimumda kilo alıp, ödem, varis hiçbirini yaşamadıysam en birinci sebebi günde en az 3-4 litre su içmemdi herhalde.
 • Mümkün mertebe çok okuyun. Hamileliğin aşamaları, doğum, diğer hamilelerin blogları… ne kadar çok şey bilirseniz o kadar iyi, güvende hissedersiniz kendinizi.
 • Tatlı seviyorsanız, ilk tercihinizin dondurma olmasına kasın. En az zararlı ve hatta kısmen faydalı tatlı.
 • Hamilelik boyunca mutlaka almanız gereken besinleri sevmiyorsanız, eş değerlerini bulun. Mesela; süt sevmiyorsanız meyveli, nesquikli süt, balık sevmiyorsanız, ceviz, semizotu gibi omega içeren muadillerini tüketin.
 • Şu emzirme için önerilen koltuklar sadece emzirme için değil, hamileliğin son günlerinde, rahat birkaç saat oturabilmek için de şahaneymiş. Öyle çok pahalısına da hacet yok. İkea’nınkiler gayet iş görüyor.
 • Herkesin hamileliğinin kendine has olduğunu, sizin herkesten “başka hamile” olduğunuzu sakın unutmayın. Başka bir hamilenin, gücü, kilosu, sağlığı, bebeğin kilosu, boyu vs hiçbir şeyle kendinizi ve bebeğinizi kıyaslamayın. Benzer şeyleri benzer zamanlarda yaşamayı beklemeyin.
 • Hamileliğin ilk anları birden çocuk sevgisiyle dolup taşmıyorsanız paniğe kapılmayın. Yalan o anlatılanlar, makul bir zaman gerekiyor her yeni şeye alışmamız için makul bir zaman gerektiği gibi.
 • Spor yapın, özellikle kol çalışın. Doğumdan sonra o bebeği sürekli taşımak, sallamak, gaz çıkarmak için güçlü kollara ihtiyacınız olacak.
 • Sancılarınız başladığında hastaneye gitmek için acele etmeyin. Ne kadar erken giderseniz o kadar zor, stresli bir doğum yaşarsınız.
 • Fotoğraf makinası, kamerayı unutmayın. Doğuma girecek olan eşiniz/arkadaşınıza yüz kere tekrar edin her anı çekmesini. O an unutmaya çok müsait bir an.
 • Blog yazın. Dert ettiğiniz bir çok şeyin yazdıktan sonra hafiflediğini göreceksiniz. Sizin gibi başkalarıyla tanışabileceksiniz. İnsan beyni çabuk unutuyor, yıllar sonra dönüp bakabileceğiniz, bugünleri hatırlayabileceğiniz bir günlük sahibi olmuş olacaksınız. Bebeğiniz büyüdüğünde ona süper bir hediye vermiş olacaksınız.
 • Hamileliğinizin son ayından itibaren göğüs uçlarınıza çatlak önleyici krem sürün. Yoksa çok çekersiniz emzirme esnasında. Yaşadım da söylüyorum. Krem önerim; Lansinoh.
 • Bebek alışverişi yaparken şu cafcaflı hastane çıkışlarına, bebek takımlarına kanmayın. 1 adet alın yeter. Çok kullanışsızlar. Onlar yerine bol bol çıtçıtlı badi ve uzun kollu tulumlardan alın. Uzun kollu ne alırsanız alın ellerinin istendiğinde eldiven olabilme özelliği taşımasına dikkat edin. Bebeler normal eldivenleri atıyorlar ellerinden.
  Mothercare’de 3 tanesini 56 liraya satıyorlar.
 • Doktorunuzu ve hastanenizi iyi seçin. Son pişmanlık fayda etmez.
 • Vallahi de billahi de normal doğum sezaryenden daha kolay.

Aklıma geldikçe eklerim ben daha.

Read More

Hamileyken Yüzmek (Ekşi Sözlük’ten)

Posted by on Haz 23, 2010 in Ana Sayfa, Doğuma Hazırlık, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Tüyoları, Sağlık | 0 comments

efenim illa duymuşunuzdur ama bizzat tescillemek isterim: hamilelikte en şahane şey yüzmektir. bissürü bissürü faydası var hem de.

ilk üç ayda; feci mide bulantıları yaşarken suyun içinde bir rahat hissedersiniz kendinizi. irrite eden bilumum kokudan uzaksınızdır. vücudun hamileliğe alışmak için kemikleri açması vs sebebiyle başlamış olan ağrılarınızı minimum hissedersiniz. o ilk üç ay yaşanan yoğun uyku ve halsizlik hali yerini taptaze, dinç bir hale bırakır. (tabi bu hal havuzdan çıkıp eve varana kadar sürer sadece evet.)

ikinci üç ayda; hazır enerjiniz had safhadayken bol bol yüzün ki, hem kaslar, eklemler, kemikler doğuma daha güçlü girsin ve doğum sancılarının azalmasını sağlasın. hemi de hamilelik sebebiyle yoğun kilo alımının önüne geçin. bebeğiniz kilo alsın ama siz minumumda seyredin. son üç aya daha dinç girin.

son üç ay; ah beybi son üç ayda esas cennet haline geliyor havuz. ne kadar dengeli kilo alsanız da vücut eskiye oranla pek bir hantalken, ondeki göbek tüm dengeyi alt üst ederken, bel ve sırt ağrıları gitgide daha fazla ağrımaya başlamışken, yataktan kalkmak bir 5 dakika, koridoru tamamlamak 8 dakika sürerken, penguen gibi yürümeye başlamışken, bebek kendini bir dansçı, bir boksör, bir futbolcu, smaçör, jimnastikçi vs sanarken ve sizi gün içinde sürekli içten dışa pataklarken, iki dakika bile aynı pozisyonda oturamaz haldeyken havuza bir giriyorsun…. allllllaaahımmmmmm bu nasıl bir rüyadır, nasıl bir cennettir, paralel evrendir, başka bir dünyadır….. sadece bu anda hamile kalmadan önceki eski siz gibi hissedebiliyorsunuz!

bir kere tüm ağırlık kayboluyor, denge sorunu kalmıyor, bebek hazretleri yüzme hareketlerinin beşik hissi vermesiyle anında uykuya geçiyor ve havuzdan sonra bir kaç saat bile sakinliğini bozmuyor. son günlerinizin ennnnnnn mutlu anlarını yaşıyorsunuz. o kadar ki, son gittiğimde bokunu çıkartıp tam 2 saat boyunca, neredeyse kafamı bile çıkarmadan yüzdüm havuzda. elimde olsa, doğurana kadar kalacağım bir havuzda. ve bir de bebekle özdeşlik kuruyorsunuz fazlasıyla. suyun içinde onun gibi hissetmeye çalışıyorsunuz. kulakları suyun altında tutup onun duyduğu uğultuyu duyup, onun gibi durmaya çalışıyorsunuz. acayip bir şey.

evet hamile kardeşlerim, ablalarım. bu satırları okuyorsanız, altını ısrarla çizeyim: hamilelikte anne adayı için en önemli, hayatı en kolaylaştıran şey, hamileliğin en başından itibaren yüzmektir. iyi bir araştırmayla temiz ve ucuz bir yer bulabilirsiniz illaki.

Read More