Pages Navigation Menu

Emzirmedim, Anne Sütü Verdim…

Posted by on Eki 2, 2014 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Emzirmek-Süt Sağmak | 0 comments

Emzirme haftası sebebiyle son günlerde sıklıkla hatırlıyorum Aze Çınar’la emzirme serüvenimizi. İlk yedi hafta “Sadece emecek!” diye inat etsem de, 7. haftasında çocuğumun doğum kilosunun altına düşmesiyle bir yandan mama desteğine bir yandan başka çözüm aramaya başladım. O yedi hafta boyunca göğüs ucu çıkarıcısından, manuel el pompasına her şeyi deneyip, sürecin sonunda kızıma emzirerek değil de sağarak süt verebileceğim anlaşılınca profesyonel pompaya geçiş yaptım.

Read More

Dünya Genelindeki Annelerin Farklı Emzirme Deneyimleri ve Yaklaşımları

Posted by on Eyl 25, 2014 in Ana Sayfa, Annelik, Emzirmek-Süt Sağmak, slider | 0 comments

Emzirme ürünleri markası Lansinoh, 1-7 Ekim arası kutlanan Emzirme Haftası’na özel olarak, annelerin emzirme alışkanlıklarıyla ilgili bir araştırma yayınladılar. “Emzirme Araştırması 2014″ ilginç veriler ortaya koyuyor.

İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Macaristan, Meksika ve Türkiye olmak üzere 9 ülkede, 18-40 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan 13 bini aşkın anne ve hamilelerin katıldığı araştırma sonuçları, dünya genelindeki farklılıkları ortaya koyarken, bir yandan da emzirmenin evrensel bir deneyim olduğunu gösteriyor.

Anneler, “bebekleri daha sağlıklı olsun diye” emzirmeyi seçiyor

Lansinoh tarafından yapılan araştırmada, annelere neden emzirmeyi seçtikleri sorulduğunda, araştırmaya katılan tüm ülkelerde, annelerin büyük bir çoğunluğu “bebeğimin sağlığı için” yanıtını verdi.

Bebeklerinin sağlığı için emzirmeyi seçen annelerin oranı en yüksek Brezilya’da yüzde 91, en düşük Fransa’da yüzde 76. Türkiye’de ise bebeğimin sağlığı için emziriyorum diyen annelerin oranı yüzde 89.

Araştırma yapılan tüm ülkelerde annelerin çok büyük bir bölümü kendileri emzirmiş olsalar da olmasalar da “emzirmek bir bebeği beslemenin en doğru yoludur” diyor. Türkiye’de bu oran yüzde 96,8.

Annelerin ideal emzirme süreleri ve bu hedefleri gerçekleştirme oranları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor ancak Türkiye bir istisna!

Lansinoh’un araştırmasına göre; yedi ülkedeki (Brezilya, Çin, Almanya, Macaristan, Meksika, İngiltere ve ABD) annelerin büyük oranı ideal emzirme süresinin 6-12 ay olduğunu belirtiyor. Fakat sadece Çin’de anneler bu hedeflerini yüksek oranda gerçekleştirebiliyor.

Fransa’da ise hem hedeflenen emzirme süresi oldukça kısa 3-6 ay, hem de bu hedefi gerçekleştirebilen annelerin oranı sadece yüzde 31.

Türkiye ise bu konuda bir istisna. Annelerin yüzde 53’nün hedeflediği emzirme süresi 12-24 ay ve yüzde 43 oranında bu hedef gerçekleşiyor. (Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay sadece anne sütü, sonrasında da ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyor.)

Tüm dünyada annelerin ortak sorunu “gece emzirmek için uyanmak”

Araştırmaya katılan dokuz ülkede de; “gece emzirmek için uyanmak”, emzirme zorlukları konusunda verilen en yaygın üç cevap arasında yer alıyor. Türkiye’de emziren annelerin yüzde 37,7’si bunun kendileri için en büyük zorluk olduğu görüşünde. Türkiye’deki emzirme zorluğu konusundaki en yaygın cevaplar ve oranlar ise şu şekilde: Toplum içinde emzirmek zorunda kalmak (yüzde 30,5) , emzirmeye bağlı yaşanan ağrılar (yüzde 30,2).

Alman anneler hariç tüm yeni annelerin kabul ettiği gerçek: Suçluluk duygusu

Lansinoh’un emzirme araştırmasında, annelere “bebeğinizi emziremeseydiniz kendinizi suçlu hisseder miydiniz?” sorusuna 9 ülkenin 8’inden çok yüksek oranda “evet” cevabı geldi. Sadece Almanya’daki anneler yüzde 61 oranıyla “hayır” dedi. Türkiye’de ise “Emziremeseydim kendimi suçlu hissederdim” diyen annelerin oranı yüzde 91.

Toplum içinde emzirmek en çok Türkiye’de “yanlış” bulunuyor

Araştırmaya göre; Çin ve Fransa, toplum içinde emzirmeyi en yüksek oranda “utandırıcı” bulan ülkeler. Diğer yandan; İngiltere, ABD ve Brezilya’daki annelerin büyük çoğunluğu toplum içinde emzirmenin “tamamen doğal” olduğunu düşünüyor.

Toplum içinde emzirmenin en yüksek oranda “yanlış” olduğunu belirten ülke ise Türkiye (yüzde 20).

Türkiye’de toplum içinde emzirmeyi “utandırıcı” bulanların oranı yüzde 17; “yanlış” bulanların oranı ise yüzde 20 olarak karşımıza çıkıyor. Toplum içinde emzirmeyi “tamamen doğal” bulanların oranı yüzde 38 iken, Türk annelerinin yüzde 25’i toplum içinde emzirmeyi “kaçınılmaz” buluyor.

Araştırmaya katılan ülkedeki annelerin ve anne adaylarının büyük çoğunluğu göğüs pompası kullanıyor ya da kullanmayı düşünüyor

Lansinoh’un emzirme araştırmasına göre; Türkiye’de bu oran yüzde 72,6. Göğüs pompası kullanan ya da kullanmayı düşünen annelerin oranı yüzde 85 ile Çin’de en yüksek, yüzde 65 ile Fransa’da ise en düşük.

 

-Lansinoh Türkiye Tüketici Kanalı Pazarlama Müdürü Derya İşçioğlu şöyle diyor: “Lansinoh’un gerçekleştirdiği bu araştırma dünya genelinde emzirmeyle ilgili farklılıkları gözler önüne sererken, bir yandan da emzirmenin evrensel ve benzer bir deneyim olduğunu gösteriyor. Tüm ülkelerde annelerin daha uzun süre emzirmeleri için birçok kamu politikası yürütülüyor. Bu araştırma ise hayatlarının tam da emzirme döneminde olan annelerin gözünden, emzirmeye bakışı ve emzirme yaklaşımlarını ortaya koyuyor.”

 

Read More

Ana Kılavuz, Kılavuzumuz Olsun…

Posted by on May 3, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Özel Ürünler, Annelere Tüyolar, Annelik, Ay Ay Hamilelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Bebek/Çocuk için Ürünler, Beslenme, Deneyip Test Ettiklerimiz, Doğuma Hazırlık, Duyurular - Etkinlikler, Ebeveynler için Ürünler, Ebeveynlere Kitaplar, Ek gıdaya geçiş, Emzirmek-Süt Sağmak, Gezip Gördüklerimiz, Hamile için Ürünler, Hamilelik - Doğum, Hamilelik Sorunları, Hamilelik Tüyoları, Hayatın İçinden, İkinci El, Lohusalık, Pedagoji -Medagoji, Sağlık, Teknoloji, Ürünler, Yavrulara Kitaplar, Yemek Tarifleri | 8 comments

Uzun süredir koşturup duruyorum bir sürü şeyle, bloga doğru dürüst tek yazı yazamadım aylardır. Hepsinin temelinde “Anne Dostu” bir iş projesi yaratmaya çalışmak vardı. Var. Adımlarımızın ilkini bugün sonunda açabildik.

Çok yorulduk, çok, güldük, çok ağladık, çok kızdık. Saçlarımız beyazladı, uykusuz kaldık. Fakat ayların emeğinin ilk somut karşılığını saldık havaya bugün. Havaya saldık çünkü sitemiz, anakilavuz.com herkesin sitesi.

Read More

Mama Zararlı mıdır? Kötü müdür?

Posted by on Şub 17, 2012 in Ana Sayfa, Anne Sütü - Emzirme, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek Bakımı, Bebek-Çocuk, Beslenme, Emzirmek-Süt Sağmak, Hayatın İçinden, slider, Toplumsal, Yeni Anne Rahatsızlıkları | 8 comments

Mama konusu sanırım bu ülkede (belki başka ülkelerde de) anne-bebek ilişkisinde en sıkıntılı, en karmaşık, en yaralayıcı mevzulardan biri. “Hiç adam öldürdürdün mü?” sorusuna eş değer suçlayıcılıkla soruluyor “Hiç mama verdin mi?” sorusu. “Evet öldürdüm” cevabı vermekle aynı suçluluk ve ezikliğe sebep oluyor “Evet verdim.” cevabı.

Read More

Bitti.

Posted by on Nis 10, 2011 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Annelik, Derya Dediğin Dalgalanır..., Emzirmek-Süt Sağmak, Hayatın İçinden | 8 comments

İlk emme

Beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmiyordum. Aylardır çektiğim hem fiziksel hem manevi çilenin biteceği günü iple çekiyordum halbuki. Gelmiş geçmiş en büyük bayramlarımdan biri olacaktı süt vermeyi bitirdiğim gün. Emzirmeyle ilgili sorun yaşadığım ilk haftalar “Allahım ben nasıl dolduracağım 6 ayı diyordum. 6 bitti, 7 bitti, 8 bitti. Ben kafada “Oh esas süre bitti” diye rahatladıkça sütüm azaldı. Hormonlar, günde 5 kere sağmalar, aletleri günde 5 kere steril etmeler, göğüs yaraları, uykusuzluklar vs.nin yarattığı sinir stres hep bana gün saydırdı. Sütüm epey de azalmışken, bugün “Artık bitti” dedim sonunda. Sağma aletini de yeni sahibi sevgili arkadaşıma verdim.
Dedim demesine ya bayram beklerken bunca üzüleceğimi hakkaten hiç düşünmemiştim. Emziren anneler benzer hislerden bahsediyorlardı ama ben “”emme” işinin yarattığı bağ o üzülmeyi yaşatıyordur, ben emzirmiyorum ki” diye düşünüyordum. Ama aslında bizzat senin bebeğini beslemenin yarattığı bir hissiyatmış o. Bebeğine artık o faydalı şeyi vermeyecek olmanın yarattığı vicdan azabı ile, bebeğinin artık senle zorunlu hiçbir bağının kalmamasının birlikteliğinin yarattığı bir hismiş… 


“Beden doğurur, yürek büyütür.” Beyhan Hemşire’nin dilimize kazandırdığı bu söz, çok annenin içini soğuttu ve umarım benimkini de soğutacak. Bir kaç güne geçecek üzüntüm umarım. 


“Aaa sütün tamamen bitmeden niye kestin, kesmeseydin keşke.” diyenlere/diyeceklere cevabım ise: 37 hafta, 8.5 ay, günde 5 kere sen sağıp süt çıkarak doyur da bebeğini ondan sonra konuşalım. Çok zordu be, valla çok zordu.


Bitti

Read More

Sadece sağarak süt arttırılabilir mi?

Posted by on Oca 6, 2011 in Ana Sayfa, Anne Sorunları, Annelere Tüyolar, Annelik, Emzirmek-Süt Sağmak | 5 comments

Önce gururla cevabımızı verelim: Evet
Emzirme hikayemiz çok sorunluydu bizim. Şurada okuyanlar hatırlar. O hikayede en son Aze’nin ufak ufak emmeye başladığı güzel haberini vermiştim. Bir süre öyle gitti. Günde bir iki kez güzel emiyordu. Onun dışında sağdığım sütü veriyordum. Sonra bir gün memeyi reddetmeye başladı Aze Çınar. Memeye yaklaşır yaklaşmaz kafasını hızla geriye atıyor, ağlamaya başlıyor, kesinlikle emmiyordu. İki üç gün böyle devam etti. Üzerine düşününce anladım neden olduğunu. Bir süre önce dışarıdayken biberonu tıkandı, kürdanla açtık, böyle sorun yaşadığımızda gidip kontrol ettim, diğer biberonuna göre o biberonun deliği genişlemiş ve baya ferah ferah akıyor içindeki. Öyle olunca Aze bu kadar rahat akışa alışınca zaten zorlandığı memeyi tümden bırakmış oldu.
Bu sefer stres yapmadım. “Olsun yapacak bir şey yok, sağmaya devam.” deyip, aksatmadan 3 saatte bir düzenli sağdım. Daha önce bahsettiğim, memnun olmadığım Medela Mini elektrikliyi bırakıp şu linkteki Ameda çift sağan pompayı aldık. (E-bebek pahalı, Unnado’dan indirimli aldık, daha ucuza bulunabiliyor)

İlk önemli etap hallolduktan sonra ikinci önemli aşamaya geldi sıra: Süt arttırmak. Zaten süt artsın diye kimi şeyleri yiyip, bol su içiyordum ve değil kilo vermek kilo alıyordum ne zamandır, ama bunu düzenlileştirip, sütü Aze’ye yetecek hale getirmem, mamayı tamamen bırakmam gerekiyordu. Yedim, deli gibi yedim. Bir oturuşta bir tencere yemek yediğim oldu. Üstüste 3 porsiyon tatlı yediğim de oldu, Süt arttırıcı bitki çayları, maltlar, helvalar… Süt arttırır denen ne varsa hepsini denedim.

Normal emziren kadınlarda bol su içmek sütü yeterince arttırırken benim değil arttırmak azalması riski bile olduğundan hiç düşünmeden bol bol yedim. Hamileliğim süresince farketmiştim ki benim bedenim ihtiyaç duyduğu şeye yöneliyor. Hislerim hep doğru yönü gösteriyor. Eskiden çok zor meyve yerken hamileyken deli gibi meyve yiyesim oluyordu hep. Biber, pişmiş domates hiç sevmezken canım istiyordu. Ne bileyim doktorum içime sinmedi değiştirdim sonra deci sezaryenci olduğunu öğrendik falan. Doğumdan sonra da yine hissiyatımı dinleyip kendimi hiç sınırlandırmadan deli gibi yedim-yiyorum. 74 kilo ile hamileliğe başladım ben. Doğurmaya giderken 84 kiloydum. Doğumun ertesi günü 78 kg. İdim. Bir hafta sonra ise yeniden 74. Şu an 86 kiloyum yeniden! Ama çok az kaldığını bildiğim için, ek gıda ile tüm dertlerimin azalıp, kilo vereceğimden emin olduğum için hiç dert etmeden yiyorum ve sonuç: süt üretiminde %100 artış!! Eskiden, bir sağmada iki memeden toplam 60-70 cc süt sağarken, gitgide artarak geldiğimiz sağım miktarı ortalama: 120-140 cc. Kimi zaman artıyor kimi zaman (stresli olunan zamanlarda) düşüyor. Ama bu ortalamayı tutturduk genel olarak. Hele ki sırf sağmada sütün azaldığı bilgisi varken değil azalmak bu derece arttırmış olmakla hakkaten gurur duyuyorum (Heyhat anne olunca gurur duyduğun şeyler hızla değişiyor görüldüğü üzere) Aze neredeyse 2 ay olacak hiç mama yemiyor, salt anne sütüyle besleniyor!

Peki nedir süt yapan şeyler;

  • Koska Tahin Helva
  • Bulgur
  • Kazandibi başta olmak üzere sütlü tatlılar
  • Maltana malt içeceği
  • Kayısı kompostosu, aşure
  • Isırgan otu, rezene, anason (Bunlar aynı zamanda anne ve bebeğin sakinleşmesine ve bebeğin gaz sorununa da iyi geliyor)
  • Uyku
  • Su (Her iki sağma arası en az 1 litre su içiyorum)
  • Moral (Biraz canım sıkılsın direk neredeyse yarı yarıya azalıyor, neşeliyken ortalama sağdığımın üstüne çıkıyor)

Duyduğum başka şeyler var süt arttırdığı söylenen, Mesela Humana Stil Tea var, onu denedim ama bende işe yaramadı. Hurma, Boza, Çemen diye duydum ama onları denemedim.

Azimle tuzlayan postu delermiş (anneyim ben diğer türlüsü söylenmez. Ayıp.) a dostlar. Bu gidişle yakında 100 kg.ı bulacak olabilirim. Olsun, daha iki ay mama vermenin vicdan azabını atamayan bir insan olduğum için bir ömür huzurlu geçirecek olmama değer.

Ha bakmayın artistlenmeme. Kimi durumlarda azim falan hikaye, ne kadar uğraşırsa uğraşsın sütü gelmeyen, sütü artmayan anneler de var elbet. Benimki kendi durumuma yönelik şımarma sadece.

Öperim tüm anneleeer, bol sütlü günler.


Unutmuşum!!: Emziren anneler grubundaki, “aman nazar değer” diye düşünmeyip, bol süt miktarlarını yazan, arttırabildiklerini anlatan annelere teşekkür ederim. Onlar olmasa ben sütün o kadar olabileceğinden ve bu kadar arttırılabileceğinden bihaber olacaktım. 

Read More