Pages Navigation Menu

Emzirmedim, Anne Sütü Verdim…

Posted by on Eki 2, 2014 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Emzirmek-Süt Sağmak | 0 comments

Emzirme haftası sebebiyle son günlerde sıklıkla hatırlıyorum Aze Çınar’la emzirme serüvenimizi. İlk yedi hafta “Sadece emecek!” diye inat etsem de, 7. haftasında çocuğumun doğum kilosunun altına düşmesiyle bir yandan mama desteğine bir yandan başka çözüm aramaya başladım. O yedi hafta boyunca göğüs ucu çıkarıcısından, manuel el pompasına her şeyi deneyip, sürecin sonunda kızıma emzirerek değil de sağarak süt verebileceğim anlaşılınca profesyonel pompaya geçiş yaptım.

Read More

3.KÖPRÜYE NEDEN KARŞIYIM?

Posted by on Tem 26, 2013 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Duyurular - Etkinlikler, Hayatın İçinden, Toplumsal | 0 comments

Ben bir anneyim. Anne olmak sadece doğurmak değildir./ Baba olmak sadece çocuğu için para kazanmak değildir. Anne/ Baba olmak geleceği yetiştirmektir. Bir çocuk gelecek için yatırımdır. Çocuklarımızın sağlıklı olması en büyük servetimizdir. Bunun için de sağlıklı yiyecekler, kirlenmemiş, yok edilmemiş bir doğaya ve temiz suya ihtiyacımız var. Ben İstanbul’da yaşayan bir anneyim. Kış geldiğinde şehrin üstüne inen kirli hava pusunun altında nefes almaya çalışıyoruz. Ben çocuğumun temiz havayı içine çekmesini, toprağın kokusunu duymasını istiyorum, çünkü bunu ona borçluyum.

Read More

Dünya Tatlısı Yazarlar

Posted by on Nis 11, 2013 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Annelere Özel Ürünler, Duyurular - Etkinlikler, Ebeveynler için Ürünler, Ebeveynlere Kitaplar, Film-Kitap, Ürünler | 3 comments

Hep söylüyorum ya, şu an şurada yazıyorsam onun sayesinde… Şu an yaptığım işi yapıyorsam, anneliğim biraz daha iyi hale gelmişse, doğumumu normal yapabilmişsem, kızıma 10 ay anne sütü verebilmişsem, dünya şahanesi arkadaşlar edinmişsem hep onun sayesinde… Blogumun takipçileri kimden bahsettiğimi hemen anlamışlardır. Blogcu Anne Elif Doğan’dan bahsediyorum. 

Read More

2 Yıl Önce Bugün

Posted by on Ağu 4, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Aze Çınar, Aze Çınar Günlüğü, Hayatın İçinden | 6 comments

2 yıl önce tam şu yazıyı yazdığım saatlerde hastaneye yeni giriş yapmıştık. Saat 20.30 gibi sancılarım başlamıştı. 01.00’de sancı aralıklarım dakikada bire düşünce, beni zorla götürmüşlerdi hastaneye. Girdiğimizin dakikasında da suyum gelmişti. Saat tam 05.00’te doğumhaneye girmiştik ve 05.19’ta Aze’yi kucağıma vermişlerdi. Çok acayipti. Çok güzeldi. Hamileliğim ve Aze 1 yaşına gelene kadarki süre içinde en güzel an doğum yaptığım andı. En tanımlı, en beklediğim gibi, en sırasıyla giden kısım o kısımdı çünkü. Ağrıysa ağrı, sancıysa sancı. Biliyordum bekliyordum dolayısıyla beni hiç zorlamadı.

Read More

Aze İçin Dikkat Ettiklerimiz

Posted by on Tem 10, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Anne Sorunları, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Bebek-Çocuk, Derya Dediğin Dalgalanır..., Hayatın İçinden, Pedagoji -Medagoji | 9 comments

Evet dünün ardından geldik yazımızın blogu ve takipçilerini esas ilgilendiren kısmına. Son kez bundan sonra en ufak hadsizliğin dahi cevapsız kalmayacağını hatta bazı kibirli lise amigosu kusmuklarına isimli ve belgeli kanıtlı ağızlarının payını vereceğimi de belirtip konumuza dönebiliriz. Ne yaptık Aze için:

Ta hamileliğimin ilk aylarında deli gibi okumaya başladım. Hamilelikten itibaren bebeğin dış çevreyi algılayabildiğini bildiğimden ilk anlardan itibaren hep sakin müzikler dinledim. Hem bana iyi geldi hem bebeğe. Bebeğe iyi geldiğini biliyorum çünkü ne zaman müzik başlasa hemen tekmelemeler duruyordu, kıpırdamadan dinliyordu.

Read More

Başka Bir Dünya Başka Bir Okul Mümkün!

Posted by on Tem 9, 2012 in Ana Sayfa, Anne Olmak, Anne Sorunları, Annelere Tüyolar, Annelik, Bebek - Çocuk Sorunları, Duyurular - Etkinlikler, Hayatın İçinden, Toplumsal | 2 comments

Daha bu 4+4+4 saçmalıkları başlamamışken de bu sistemin okuluna çocuğum göndermekten yana sıkıntılarım vardı. Tek tip, düşünmeyen, sorgulamayan, bilimden uzak, müfredatına sanatı, bilimi değil dini alan, rekabetçi, yarış atı yetiştiren, ezberci eğitim sisteminin çocuğuma yarar değil zarar getireceğinden hiç şüphem yoktu. Ama işte çocuğumun yalnızlaşması, ötekileşmesi tehditleri büyük tehditler olduğu için “Göndermiyorum okula mokula ben evde daha iyi eğitirim.” de diyemiyordum. Ta ki şu son saçmalıklara kadar. Şu an çok eminim, onların istediği yaşta, onların kuklası okullara göndermeyeceğim çocuğumu. Alternatifini oldurabilirsem ne ala, olduramazsam evde kendim eğiteceğim. 

Read More